Poprzedni temat «» Następny temat
Tramwaj do Dworca (Bydgoszcz) - Już skończony :)
Autor Wiadomość
Konstal
Przyjaciel PTram'u

Mój KUID: 479447
Wysłany: 2012-08-11, 12:55   Tramwaj do Dworca (Bydgoszcz) - Już skończony :)

Cytat:
Czysto teoretycznie nawet dzisiaj do dworca kolejowego mógłby dojechać tramwaj, skończyło się bowiem układanie torowiska na ostatnim niegotowym fragmencie – przy skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Królowej Jadwigi.

Na przejazd pierwszych tramwajów po liczącym 1760 metrów odcinku nowych torów przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze kilka tygodni. Cały czas nie została bowiem zamontowana trakcja, która będzie zasilać pojazdy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pierwszym pojazd który przejedzie nową trasę będzie miał również tradycyjne koła. Chodzi o będący w zasobach bydgoskiego MZK pojazd typu MAN TGM 18.250 PIMB, czyli ciężarówkę z podnośnikiem dostosowaną do poruszania się również po torach, a nie wymagającą dostępu do trakcji elektrycznej

Źródło : http://enjoybydgoszcz.pl/...rca-juz-ulozone

Co by tu nie gadać tym razem nie skończyło się na zapowiedziach i jednak coś zrobili :) Mam nadziej że i tak będzie z tramwajem do Fordonu ;)

Najlepszą galerię zdjęć z budowy znajdziecie tutaj: http://www.skyscrapercity...026181&page=168 jadąc do tyłu będziecie się cofać w czasie :D
Ostatnio zmieniony przez Konstal 2012-11-27, 20:10, w całości zmieniany 1 raz  

Konstal
Przyjaciel PTram'u

Wysłany: 2012-09-17, 12:36   

Cytat:
Szykuje się mała bydgoska rewolucja tramwajowa

Z końcem listopada br. zostanie uruchomiona nowa linia tramwajowa do pętli Rycerska. W związku z tym zacznie obowiązywać nowy układ linii tramwajowych i autobusowych. A zatem szykuje się mała bydgoska rewolucja tramwajowa. Zmiany dla układu podstawowego linii tramwajowych:
Linia tramwajowa nr 1 będzie trasowana z Lasu Gdańskiego do pętli Wilczak.
Linia tramwajowa nr 2 będzie trasowana z Ronda Kujawskiego do Lasu Gdańskiego przez Most Pomorski i ul. Jagiellońską.
Linia tramwajowa nr 3 będzie trasowana z pętli Wyścigowa do pętli Rycerska przez ul. Jagiellońską.
Linia tramwajowa nr 4 będzie trasowana bez zmian, tj. z Glinek do pętli Bielawy.
Uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 5, która będzie trasowana z pętli Rycerska do pętli Glinki przez Babią Wieś.
Linia tramwajowa nr 6 będzie trasowana bez zmian, tj. z Bielaw do Łęgnowa.
Linia tramwajowa nr 7 będzie trasowana bez zmian.
Linia tramwajowa nr 8 będzie trasowana bez zmian.

Jak informuje ZDMiKP przy konstruowaniu nowego układu linii tramwajowych kierowano się istniejącymi uwarunkowaniami ruchowymi jak również istniejącymi potokami pasażerskimi na poszczególnych ciągach. Na przestrzeni lat, od momentu zawieszenia ruchu tramwajów do Dworca PKP, potrzeby podróżnych zasadniczo zmieniły się. Ciągła rozbudowa osiedli zlokalizowanych na wschód i zachód od centrum spowodowała wzrost znaczenia linii nr 3 w ostatnich latach, pełniącej aktualnie charakter linii magistralnej na trasie W-Z trasowanej przez centrum miasta. Jak istotne okazało się skomunikowanie rejonu dworca kolejowego Bydgoszcz Główna z Fordonem pokazał intensywny rozwój linii autobusowych nr 93 i 94. Zaistniała zatem konieczność skierowania do Dworca PKP linii nr 3 o wysokiej częstotliwości. Zmiana ta powoduje, że dworzec zostanie skomunikowany zarówno ze Śródmieściem, Dworcem Autobusowym i Fordonem na bardzo dobrych parametrach podróży. Nie jest ponadto zasadne utrzymywanie linii nr 3 na ciągu ulicy Nakielskiej. Obecnie funkcjonuje ona na tym ciągu dlatego, że nie ma możliwości jej zakończenia w rejonie Ronda Grunwaldzkiego. Rozważano oczywiście skierowanie do Dworca PKP linii nr 8 jednakże zmiana to wymusiłaby konieczność jej trasowania ulicą Toruńską gdyż dublowanie linii nr 3 i 8 aż do Ronda Fordońskiego byłoby niezasadne. Dodatkowo, w przypadku ewentualnego pozostawienia linii nr 8 w ciągu ul. Jagiellońskiej, brak byłoby skomunikowania rejonu Babiej Wsi oraz HSW Łuczniczka z Dworcem PKP.
Trzeba tu dodać, że do czasu wybudowania fragmentu sieci tramwajowej w ciągu ulicy Kujawskiej musi funkcjonować linia nr 79, która byłaby „konkurencją”dla linii nr 8, gdyby ta skierowana została do Dworca PKP. W celu bezpośredniego skomunikowania „Górnego Tarasu”z Dworcem PKP uruchomiona zostanie nowa linia nr 5 od pętli Glinki ciągiem ulicy Toruńskiej a w konsekwencji linia nr 2 skierowana zostanie na ulicę Jagiellońską. Dzięki tym zmianom wszystkie osiedla „Górnego Tarasu”posiadać będą bezpośredni dojazd do Śródmieścia ulicą Jagiellońską (linie 2, 4, 8 w cyklu co 5 minut) oraz bezpośrednie połączenie z Dworcem PKP liniami 5 i 79. Linia nr 2 uzyska lepsze parametry poprzez jej przełożenie na ulicę Jagiellońską (oddalenie od ul. Wojska Polskiego). Linia nr 5 wypełni z kolei powstałą lukę po linii nr 9 na os. Glinki.

Kolejną zmianą jest wypełnienie luki w postaci skomunikowania rejonu osiedli Wilczak i Jary z rejonem ulicy Gdańskiej i Myślęcinkiem poprzez uruchomienie w relacji Wilczak –Las Gdański nowej trasy linii tramwajowej nr 1. Wprowadzenie tego rozwiązania było planowane już wcześniej, dlatego też przy okazji remontu ulicy Focha przebudowano układ rozjazdów w obszarze skrzyżowania ulic Focha, Gdańskiej i Jagiellońskiej umożliwiając skręt z ulicy Gdańskiej w Focha i odwrotnie. Nie było to jednak dotychczas możliwe z uwagi na liczne prace remontowe, m.in. na ul. Gdańskiej i Mostach Solidarności. Pozostawienie linii nr 8 w ciągu ulicy Nakielskiej umożliwia mieszkańcom Wilczaka i Jarów bezpośredni dojazd do Śródmieścia i dalej do Ronda Fordońskiego oraz dodatkowo w północne rejony miasta.
Nowy układ linii tramwajowych opracowywano równolegle z nowym układem obsad taborowych poszczególnych linii tak, aby z jednej strony optymalnie wykorzystać będący w dyspozycji tabor tramwajowy oraz dostosować zdolność przewozową do potrzeb występujących na poszczególnych ciągach komunikacyjnych.

http://infotram.pl/text.php?id=50132

PASAŻEROM SIĘ TO NIE PODOBA JUŻ :mrgreen:

Cytat:
Nowa linia tramwajowa – krytyczne opinie bydgoszczan

Tramwaj nr 5 nie przypadł do gustu bydgoszczanom
Czytelnicy portalu Enjoy! Bydgoszcz niezwykle surowo ocenili propozycje nowej organizacji komunikacji miejskiej po uruchomieniu tramwaju do dworca kolejowego. Zobacz, co w szczególności nie podoba się bydgoszczanom.
- Czy ustalając nowy rozkład jazdy jego twórcy biorą pod uwagę, że tramwajami zamierzają jeździć ludzie? – napisał w komentarzu Kamil. Takich opinii było zdecydowanie więcej. Zmiany, które w szczególności zostały skrytykowane to likwidacja połączenia Fordon – Myślęcinek i zmniejszenie ilości kursów linii nr 94. Jest jeszcze jedna kwestia, która nie została poruszona – po nowej linii kursować będą… stare tramwaje.
Główne zastrzeżenia:
- brak bezpośredniego połączenia między Wilczakiem i Wyścigową (wydłużenie czasu przejazdu w stosunku do stanu obecnego),
- brak połączenia Fordon – Myślęcinek (nowa linia pogorszy dojazd w stosunku do stanu obecnego –wymagana jedna przesiadka),
- zmniejszenie częstotliwości kursowania linii nr 94 (już w chwili obecnej realizowana jest zbyt mała ilość kursów),
- niepotrzebne mnożenie połączeń Fordon – dworzec (już są dwie autobusowe linie przyspieszone).

http://enjoybydgoszcz.pl/...nie-bydgoszczan

BATI1972
Moderator

Mój KUID: 576090
Mój Trainz: TS2010
Wysłany: 2012-09-17, 17:49   

Szczerze! Liczylem na to ze tak jak przed laty do dworca poleci linia nr 8 z Kapusciska. Ale widze ze w tym ratuszu jakies zakapiory musza siedziec.

Konstal
Przyjaciel PTram'u

Wysłany: 2012-09-22, 17:25   

Pierwszy tramwaj do dworca już we wtorek! [fotorelacja]

W najbliższy wtorek – 25 września – po moście im. Władysława Jagiełły przejedzie pierwszy tramwaj. Na razie będzie to pojazd techniczny. Bydgoszczanie na pierwszą podróż do dworca poczekają jeszcze blisko dwa miesiące.
Na nowych torach – tylko do terenu kampusu WSG – już jeździły tramwaje spalinowe, które używane są m.in. przy podwieszaniu trakcji elektrycznej. Całą trasę, od ulicy Focha do pętli przy Rycerskiej, tramwaj pokona najwcześniej w najbliższy wtorek. Do zrobienia na terenie budowy nie pozostało już wiele: w tej chwili kończy się budowa zadaszenia przejść podziemnych przy dworcu, trwa ustawianie przystanków oraz montaż słupów, na których zawisną tablice elektroniczne wyświetlające czas pozostały do przyjazdu tramwaju.
Całość trasy oddana do użytku zostanie 23 listopada – wtedy też kursować zacznie nowa linia tramwajowa oznaczona nr 5.

Konstal
Przyjaciel PTram'u

Wysłany: 2012-10-30, 23:19   

Niecały miesiąc do otwarcia... :mrgreen:

burmistrz
Elitarny User

Mój Trainz: Trainz Classics
Wysłany: 2012-10-31, 06:35   

Teraz to już wygląda całkiem nieźle ;)

Stop politmuchowozom!

Ptramowicz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-31, 09:22   

Ech Bydgoszcz się buduje widzę nie żle...xD
Bardzo fajnie, aż wam zazdroszczę bo ten nasz ŁTR to nowe tramwaje tak na prawdę... :roll: :(

trainz classic
Zaawansowany User

Mój Trainz: TS2009
Wysłany: 2012-10-31, 19:08   

Panowie zróbcie mapke bydgoszczy

Ptramowicz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-31, 19:41   

trainz classic napisał/a:
Panowie zróbcie mapke bydgoszczy
Panie, niech pan zrobi, my oceniamy.

Konstal
Przyjaciel PTram'u

Wysłany: 2012-11-06, 18:22   

Cytat:
Wkrótce uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej do dworca PKP w Bydgoszczy

Nie w piątek, ale już w czwartek, 22 listopada odbędzie się uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej do dworca PKP w Bydgoszczy.

Szczegóły związane z wydarzeniem trzymane są w ścisłej tajemnicy. Z nieoficjalnych informacji, jakie przedostały się do mediów wynika tylko, że jako pierwsze nowym torowiskiem najprawdopodobniej pojadą zabytkowe tramwaje.

- Na pewno będzie się można spodziewać wielu atrakcji. Zależy nam na efekcie niespodzianki, więc z oczywistych powodów nie zdradzamy jakich - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Pewne jest za to, że docelowo do dworca dojeżdżać będą dwie linie - "trójka” i "piątka”.

http://www.pomorska.pl/ap...ZCZ01/121109464

Najlepsze jest to że Ja akurat 23 przyjeżdżam do Bydgoszczy :D Moje marzenie się spełni, przejadę się po Dworcowej niemal zaraz po otwarciu :D Od przeczytania w gazecie o planach budowy w 2007 roku, czekam na ten moment...

Niestety spóźnię się jeden dzień, ale tylko jeden :mrgreen:

Darku jak znajdziesz czas zapraszam do Bydgoszczy na otwarcie no i jak ktoś ma blisko to również polecam ;)

zyleta
Elitarny User

Mój Trainz: TS2009
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2012-11-06, 18:55   

Kamil jedzie tramwajem po tej dworcowej i będzie sobie fapał w po drodze :mrgreen: .

BATI1972
Moderator

Mój KUID: 576090
Mój Trainz: TS2010
Wysłany: 2012-11-06, 19:23   

Dzieki za zaproszenie Kamilu. Napewno sie przejade 805-tka z dworca glownego. Szkoda tylko tak jak pisalem wczesniej ze nie bedzie jezdzila na dworzec linia nr 8 tak jak to bylo za dawnych dobrych lat.

Konstal
Przyjaciel PTram'u

Wysłany: 2012-11-06, 19:41   

zyleta napisał/a:
Kamil jedzie tramwajem po tej dworcowej i będzie sobie fapał w po drodze

A zobaczysz że będę ! :mrgreen:

BATI1972 napisał/a:
Szkoda tylko tak jak pisalem wczesniej ze nie bedzie jezdzila na dworzec linia nr 8 tak jak to bylo za dawnych dobrych lat.

Piątka jedzie na Glinki więc bardzo podobnie, choć wiadomo że to nie to samo ;)

Ptramowicz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-06, 20:11   

Zawisza napisał/a:
zyleta napisał/a:
Kamil jedzie tramwajem po tej dworcowej i będzie sobie fapał w po drodze

A zobaczysz że będę ! :mrgreen:

BATI1972 napisał/a:
Szkoda tylko tak jak pisalem wczesniej ze nie bedzie jezdzila na dworzec linia nr 8 tak jak to bylo za dawnych dobrych lat.

Piątka jedzie na Glinki więc bardzo podobnie, choć wiadomo że to nie to samo ;)

Ale fapować będziesz!
FAP GAM STYLE ...fap...fap...fap..
Ale macie fajnie, u nas w 2013 roku gdzieś na wiosnę 40 wagonów M8C przyjeżdża i remont trasy W-Z... :dance:

Konstal
Przyjaciel PTram'u

Wysłany: 2012-11-15, 00:01   

Zemdlałem... tyle lat czekałem na taki widok... dla was to nic ale dla mnie to coś niesamowitego... :mrgreen:

Pierwsza 805tka na testach:

Cytat:
A dzisiaj na nową linię tramwajową zajrzał "Murzyn" ... :-D
Kto go widział ?

Pociąg zestawiony z dwóch wagonów 805Na popularnie nazywanych "Murzynami" podczas przejazdu technicznego na ul. Dworcowej.
...przed dworcem i na pętli ;)

Za dwa tygodnie się przejadę :mrgreen:

Żeby nie było pytań - "Murzyn" - Przyczyna tego nazewnictwa jest prosta... szyby w fabrycznie nowych wagonach były przyciemniane. W niektórych wagonach te szyby jeszcze przetrwały.Tak są nazywane na Zakładzie, nazwa się też przyjęła w Zarządzie. Made in Bydgoszcz :mrgreen:

Taki bonus, nie miałem go gdzie wrzucić :P
Solaris prowadzi w Bydgoszczy przewozy kolejowe :mrgreen:

Cytat:
8 listopada 2012 - Bydgoszcz, ul. M.Langiewicza. Opóźniony na starcie o 10 minut zapociąg Przewozów Regionalnych, uruchomiony w związku zamknięciem wiaduktu nad ulicą Grunwaldzką. Przyczyną wyłączenia z użytku stuletniego wiaduktu jest jego katastrofalny stan techniczny i ryzyko zawalenia. Obecnie trwa montaż dodatkowych podpór, które muszą wystarczyć na najbliższe kilka miesięcy. Wiosną/latem przyszłego roku wiadukt ma zostać rozebrany i wybudowany na nowo.

Odpowiedz do tematu